سونی

تاریخچه شرکت سونی(SONY COMPANY HISTORY)

سونی

تاریخچه تاسیس شرکت سونی

شرکت سونی توسط آقایان ایبوکا ماسارو و موریتا آکیو در سال 1946 با عنوان شرکت مهندسی ارتباطات مخابراتی توکیو تاسیس شد. ایبوکا در طول جنگ جهانی دوم، در یک شرکت، دستگاه های الکترونیکی را تهیه می کرد و موریتا مدرس علوم کاربردی بود.این دو در طول جنگ جهانی دوم به عنوان مهندس،طراحی موشک های گرمایشی را برای ارتش امپراتوری ژاپن بر عهده داشتند و از همانجا با یکدیگر آشنا شدند.

ایبوکا و موریتا مدت چهل سال با یکدیگر همکاری کردند که این همکاری یکی از “سازنده ترین و جذاب ترین رابطه ها در تاریخ کسب و کار” نامیده می شود. نبوغ ایبوکا در توسعه محصول و بازاریابی و مدیریت کسب و کار حرفه ای که در موریتا وجود داشت، سونی را  به یکی از مشهورترین برندهای جهان تبدیل کرد. سونی که در ماه ژانویه سال 1958 به عنوان نام رسمی این شرکت برگزیده شد،از کلمه ی لاتین sonus به معنای صدا گرفته شده و به یک عبارت بین المللی تبدیل شد.

sony-logo

از پلوپز برقی تا رادیوهای ترانزیستوری

اولین محصول این شرکت، یک پلوپز برقی بود. اگرچه این محصول فروش چندانی نداشت.اما شرکت سونی که در آن هنگام نام توتسوکو (Totsuko) داشت در تعمیر رادیوها و تجهیزات الکتریکی دیگر به موفقیت هایی دست یافته بود.کار تعمیرات برای سازمان ملی رادیو و تلویزیون ژاپن باید توسط ارتش اشغال گر ایالات متحده تایید می شد که بعدها کار تعمیرات به خود این شرکت واگذار شد.

در سال 1950، شرکت توتسوکو اولین دستگاه ضبط صوت ژاپنی رامعرفی کرد. اگرچه این مورد هم فروش چندانی نداشت ولی شانس این شرکت در حال تحولی شگرف بود.

ضبط صوت سونی

در سال 1952، ایبوکا از ایالات متحده بازدید کرد و اقدامات اولیه برای صدور مجوز ترانزیستور را از آزمایشگا های بلز و سپس بخشی از شرکت وسترن الکتریک که بازوی تولیدی تلفن و تلگراف آمریکا بود، انجام داد. سال بعد، موریتا برای امضای قرارداد با شرکت وسترن الکتریک به ایالات متحده سفر کرد.

این توافق سرنوشت ساز منجر به راه اندازی اولین خط تولید موفقیت آمیز توتسوکو یعنی رادیوهای ترانزیستوری گردید. اگرچه در سال 1955، شرکت تگزاس اینسترومنتس (Texas Instruments Incorporated) در بازار رادیوهای ترانزیستوری ریجنسی رتبه اول را داشت، اما رادیوی TR-63 سونی، یک رادیوی جیبی تمام ترانزیستوری بود و هنگامی که در سال 1957 عرضه شد، توجه مشتریان را به خود جلب کرد. رادیوهای جیبی سونی یک موفقیت فوق العاده بود و منجر به شناخت بین المللی نام تجاری شرکت سونی گردید.

غول صنعت الکترونیک

در سال 1960، تجارت ایالات متحده باعث شکل گیری شرکت سونی آمریکا شد. دفتر مرکزی این شرکت سونی در شهر نیویورک قرار داشت. هنگامی که این شرکت در سال 1962، مغازه خود را در خیابان پنجم این شهر افتتاح کرد، پرچم ژاپن برای اولین بار پس از آغاز جنگ جهانی دوم،در آمریکا به اهتزاز در آمد.

ماشین حساب و تلویزیون سونی

در نمایشگاه جهانی نیویورک در سال 1964، سونی اولین ماشین حساب رومیزی تمام ترانزیستور را با نام MD-5 عرضه کرد. این شرکت در سال 1968 اولین تلویزیون رنگی مدل Trinitron را تولید کرد. در سال 1971، 40 درصد از خانوارهای ژاپنی دارای تلویزیون رنگی بودند و سونی اولین دوربین ضبط ویدئو (VCR) را معرفی کرد و همین امر منجر به معرفی Betamax VCR در سال 1975 گردید.

trinitron tv

هرچند Betamax بهترین فناوری VCR به حساب می آمد اما بسیار گران تر از رقیب خود یعنی VHS (سیستم ویدئوی خانگی) بود. به موازات این که استودیو ها و فروشگاه های ویدئویی بیشتری به VHS تبدیل می شدند، BETMAX سهم بازار خود را از دست داد و بالاخره سونی در سال 1988،  VHSخود را معرفی کرد.

در سال 1979، دستگاه پخش نوار کاست واکمن عرضه شد. هر چند مهندسان شرکت سونی در مورد طراحی دستگاهی که فقط قابلیت خواندن دارد و نمی تواند ضبط کند، مردد بودند.موریتا بر تولید این محصول اصرار داشت و بیان کرده بود که اگر واکمن شکست بخورد از سمتش استعفا خواهد داد. سرانجام این محصول تولید شده و صدها میلیون از آن فروخته شد.

پس از توافقی که بین سونی و کارخانه ی فیلیپس الکترونیک هلند انجام گرفت، اولین پخش کننده ی دیسک فشرده (CD) عرضه شد. سونی، فناوری مدولاسیون کدهای پالس را ارائه کرد و این فناوری را با سیستم لیزر فیلیپس ترکیب کرد.سونی از شکست در پروژه Betamax درس گرفت؛ استاندارد فرمت برای CDها (و سپس DVDها) توسط بسیاری از شرکت های ژاپنی، اروپایی و آمریکای شمالی مورد توافق قرار گرفت. سال بعد، سونی اولین دوربین فیلم برداری را معرفی کرد.

تنوع و رکود محصولات سونی

در اواخر دهه 1980، مدیران سونی و به ویژه رئیس شرکت و رئیس شرکت سونی آمریکا، آقای نوریو اوگا، در پی اضافه کردن محتوای سرگرمی به عملیات سونی برآمدند. سونی در سال 1988 گروه CBS Records را از شرکت CBS خریداری کرد. و این گروه به بزرگ ترین شرکت ضبط صدا در جهان تبدیل شد.

سونی سال بعد شرکت Columbia Pictures Entertainment را خریداری کرد. این شرکت بزرگ ترین شرکت آمریکایی بود که تا آن زمان توسط یک شرکت ژاپنی خریداری شده بود و همین امر باعث ایجاد بحث های زیادی در ایالات متحده  شد.

در سال 1989 مقاله ای با عنوان “ژاپن می تواند نه بگوید” توسط فرد ملی گرا به نام ایشیهارو شینتارو  نوشته شد و کمک موریتا به این مقاله باعث شد به بحث هایی که در ایالات متحده ایجاد شده بود، دامن زده شود. آنها ادعا کردند که ژاپن دیگر به ایالات متحده وابسته نیست و ملتی قوی تر و بهتر از متحدان پس از جنگش است.

سالهای سخت برای شرکت سونی

اوایل دهه 1990 سال های سختی برای سونی بود. اقتصاد ژاپن وارد رکود شد و ایبوکا و موریتا به ترتیب در سال های 1992 و 1993 سکته مغزی کردند. موریتا در سال 1994 به طور رسمی بازنشسته شد و در سال 1999 از دنیا رفت. سونی اولین خسارت خود را با مبلغی بیش از 200 میلیون دلار، در سال 1993 تجربه کرد. با وجود آشفتگی موجود در کسب و کار، سونی همچنان به طراحی و عرضه ی محصولات جدید ادامه داد.در سال 1994 بخش سرگرمی سونی، کنسول بازی ویدئویی PlayStation رادر بازار ژاپن معرفی کرد.

در سال 2002 بخش بازی این شرکت 10 درصد از درآمد سالیانه شرکت را به خود اختصاص داد.یکی دیگر از مراکز پر سود ده، مرکز سرگرمی های آنلاین سونی و به ویژه بازی واقعیت مجازی اینترنتی EverQuest بود. گروه سرگرمی های سونی با معرفی سگ ربات خود با نام AIBO در سال 1999، به تصورات ذهنی بسیاری از مردم جامعه،جامه عمل پوشاند. در سال 1997 سونی خط تولید کامپیوترهای شخصی وایو را معرفی کرد. وایو، سیستمی با کیفیت بالا و قیمت بالا بود که مورد استقبال کاربران علاقمند به برنامه های چند رسانه ای قرار گرفت.

PlayStationسرپرستی جدید به امید موفقیت

در سال 2005 و در پی گزارش های مالی نا امید کننده تر از قبل، هووارد استرینگر  که رئیس و مدیر عامل شرکت سونی آمریکا بود به مقام رئیس و مدیر عاملی شرکت سونی ارتقاء یافت. اگرچه انتصاب یک غیر ژاپنی به سرپرستی شرکت مادر، افراد زیادی را شگفت زده کرد ولی حدود دو سوم کارکنان سونی غیر ژاپنی بودند. در سال 2009، آقای استرینگر رئیس بخش الکترونیک سونی نیز شد.

استرینگر در تلاش برای احیای سونی، تمرکز خود را بر عملیات ساده و کاهش هزینه ها متمرکز کرد. این شرکت همچنان به مبارزه ادامه داد و در سال 2012 استرینگر از پست های مختلفی که داشت کناره گیری کرد و آن ها را به هیرای کازو مدیر عامل بخش بازی های ویدئویی شرکت، واگذار کرد. با هدایت هیرای کازو، سونی بر روی لوازم الکترونیکی متمرکز شد، در حالی که متقبل اقداماتی برای کاهش هزینه ها شد که این اقدامات شامل فروش اموال و مستغلات بود.

فراز و نشیب های سال های اخیر سونی

در تاریخ 28 ژانویه سال 2014، موسسه رتبه بندی مودی، اعتبار شرکت سونی را بهBa1 کاهش داد. در تاریخ 6 فوریه 2014، سونی اعلام کرد که در تلاش هست کسب و کار مربوط به کامپیوترهای شخصی را بفروشد و بر روی تلفن همراه و تبلت تمرکز کند و از این رو تقریبا 5000 شغل را حذف خواهد کرد.

سونی و اریکسون

بعد از این همه ابداعات و نوآوریها سرانجام سونی تصمیم گرفت که با همکاری شرکت اریکسون خط تولید گوشی های سونی اریکسون را راه بیندازند که در این راستا هم چندین مدل گوشی تولید و روانه ی بازار کرده است.بعد از جدایی سونی از اریکسون، دوباره شرکت سونی تلاش کرد با تکیه بر استراتژی خود تولیدات با کیفیتش را از سر بگیرد و گوشی های شکیل و جذاب سونی را تولید کرد.شرکت اریکسون در سال 1876 تاسیس شد، این شرکت سوئدی در زمینه ی تجهیزات ارتباطی فعالیت می کرد و با توجه به سابقه ی درخشانی که داشت اعتباری جهانی در ساخت تلفن داشت، اریکسون و نوکیا و موتورولا، سه شرکت بزرگ و پیشتاز در ساخت موبایل بودند.

sonyericssonاریکسون از جمله سازندگان مطرح گوشی در آن زمان بوده.این شرکت سومین شرکت تولید کننده ی گوشی های همراه بود و برای چند دهه بازار تلفن های همراه را در دست داشت. این اعتبار و موفقیت شرکت اریکسون به همراه تکنولوژی و نوآوریهای بی نظیر شرکت سونی می توانست، اعتبار بر بادرفته ی سونی را جبران کند و سهم کمتر از یک درصدی این شرکت را در بازار جهانی افزایش دهد و جایگاه شرکت سونی را بهبود بخشد و موبایلها و اسمارت فونها را ارتقا دهند.

جدایی سونی و اریکسون

بعد از سال 2007 که آیفون سیستم عامل متفاوت و مهیج IOS را ارائه کرد و اولین گوشیهای آیفون تولید شدند دیگر بازار سونی اریکسون نیز تعطیل شد.به گونه ای که به وضعیتی حاد و بحرانی دچار شد.با همه ی تلاشی که در طی این چند سال در زمینه ی تولید تلفن همراه انجام داده بود، توانسته بود 9% از سهم بازار را به خود اختصاص دهد.با همه ی این تلاشها توانسته بود از فروش کمتر از یک درصدی خود به 9% رشد کند.اما از سال 2007 به بعد میزان این رشد رفته رفته سیر نزولی پیدا کرد و در همان سال اول ورود آیفون،یعنی سال 2008 میزان این رشد به 7.5 درصد کاهش پیدا کرد.در سال 2009 سهم سونی در بازار به 4.5 درصد رسید.این افت، با تعطیلی کارخانه ها و اخراج کارکنان زیادی همرا بود.اما اکنون سونی اسمارت فونهای زیادی را با سیستم عامل به روز آندروید تولید می کند.

sonyphone

من جمله فعالیت های عدیده شرکت سونی می توان اشاره خاصی به تولید تلویزیون و سیستم های صوتی کرد.بدون شک شرکت سونی یکی از بهترین شرکتها در طول سالهای اخیر درزمینه تولید وسایل الکترونیکی بوده است.عمده تمرکز شرکت سونی در این زمینه بر روی تلویزیونهای با کیفیت عالی و سیستمهای صوتی قدرتمند بوده است.شرکت سونی در اندازه و شکلهای مختلف برای مکانها وسلایق متفاوت سیستم صوتی تولید نموده است.

TV&SHAKE

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)

پست های مرتبط