ال جی

تاریخچه شرکت ال جی(LG COMPANY HISTORY)

LG

تاریخچه شرکت ال جی

LG COMPANY HISTORY

معرفی کوتاه شرکت ال جی

ال جی (LG Corporation)که پیش از این با نام Lucky-Goldstar شناخته می‌شد هولدینگی بین‌المللی در کشور کره‌ی جنوبی است. این شرکت لقب چهارمین هولدینگ بزرگ کره‌ی جنوبی را یدک می‌کشد. مرکز مدیریت الجی در برج‌های دوقلویی به نام همین شرکت در منطقه‌ی یئوویدو-دونگ در سئولواقع است.

الجی در تاریخ بیش از ۷۰ ساله‌ی خود صنایع مختلفی اعم از محصولات شیمیایی، لوازم بهداشتی، لوازم خانگی الکترونیکی، گوشی‌های هوشمند و محصولات مخابراتی را به حوزه‌ی فعالیت خود اضافه کرده است. از زیرمجموعه‌های بزرگ این شرکت می‌توان ال جی الکترونیکس،‌ ال جی دیسپلی، زنیث و ال جی کمیکال (LG Chem) را نام برد. در این میان ال‌جی الکترونیکس را می‌توان مشهورترین زیرمجموعه‌ی این شرکت کره‌ای نامید که به خاطر عرضه‌ی محصولات مخصوص مصرف‌کنندگان، در میان کاربران عادی شناخته‌شده است.

LGBrand

تاریخچه تاسیس شرکت ال جی

شرکت الجی در سال ۱۹۴۷ و با نام Rak-Hui Chemical Industries توسط این هوی کو (In Hwoi Koo)تاسیس شد. اولین محصولات این شرکت، محصولات شیمیایی و بهداشتی تحت همین برند بود. پس از پنج سال برندLuckyبه‌عنوان زیربرندی از راک-هوی تاسیس شد. این شرکت امروز به‌عنوان ال‌جی کمیکال شناخته می‌شود.

این هوی کو،موسس ال جی

این هوی کو،موسس ال جی

اولین محصولات

اولین نوآوری شرکت‌ لاکی، ورود به صنعت پلاستیک در کره‌ی جنوبی بود.آنها اولین شرکت کره‌ای بودند که وارد این صنعت شدند. اولین محصولات پلاستیکی لاکی، ملزومات خانگی بودند که به مرور و از سال ۱۹۵۲ به بازار عرضه شدند. پس از آن اولین خمیردندان کرمی کره‌ی جنوبی، لقب اولین نوآوری شرکت لاکی را به خود اختصاص داد. لوله‌های PVCمحصولات بعدی بودند که به مرور این برند پلاستیکی را در صنعت کره‌ی جنوبی مشهور کرد.

با گسترش فعالیت در صنعت پلاستیک، برند گلداستاربه این شرکت اضافه شد که به‌عنوان پدر ال‌جی الکترونیکس شناخته می‌شود. در نهایت در سال ۱۹۵۸ شرکت‌های لاکی و گلداستار با هم ترکیب شده و لاکی-گلداستار یا ال‌جی امروزی را ساختند.

گلداستار برندی بود که با تمرکز روی محصولات الکترونیی تاسیس شد.این برند پیش از تقسیم شدن و برندسازی مجدد تحت عنوان ال‌جی الکترونیکس، محصولاتی همچون رادیو، تلویزوین، مایکروفر و حتی تراکتور تولید می‌کرد. تلویزوین‌های برند گلداستار در دهه‌ی ۱۹۹۰ محبوبیت بالایی در بازارهای بین‌المللی و خصوصا آمریکا داشت.

یکی از زیرمجموعه‌های اصلی گلداستار تحت عنوان گلداستار پرسیژن، محصولات اندازه‌‌گیری همچون مولتی متر، اسیلوسکوپ و محصولات صنعتی الکترونیکی تولید می‌کرد. پس از تغییر عنوان برندها، این زیرمجموعه نیز با نام ال‌جی پرسیژن به کار خود ادامه داد. در نهایت بخش دستگاه‌های اندازه‌گیری در سال ۱۹۹۹ به EZ Digital فروخته شد. بخش محصولات صنعتی نیز کار خود را تحت برند LIG Nex1 ادامه داد.

اولین محصول و تبلیغات لاکی کمیکال

اولین محصول و تبلیغات لاکی کمیکال

محصولات الکترونیکی گلداستار

در طرف دیگر،گلداستار به تولید محصولات الکترونیکی مشغول بود.این شرکت در سال ۱۹۵۹ اولین رادیو را در کره‌ی جنوبی تولید و عرضه کرد. این رادیو A501نام داشت. پنکه و تلفن، محصولات بعدی گلداستار بودند که این شرکت را به‌عنوان اولین تولیدکننده در کره‌ی جنوبی مشهور کردند. در آن سال‌ها قطعات مورد نیاز برای تولید رادیو از کشورهای خارجی به کره وارد می‌شدند. مدیران گلداستار در تصمیمی شجاعانه، تولید قطعات را در داخل کارخانه‌های خود شروع کردند. این تصمیم یکی از اتفاقات تاریخی در صنعت الکترونیک کره بود که موجب سلطه‌ی گلداستار در این صنعت نیز شد.

اولین رادیوی گلداستار

اولین رادیوی گلداستار

به‌هرحال پیروزی‌های اولیه و تولید قطعات الکترونیکی باعث شد تا کره‌ای ها به تولید رادیوی دوم با استفاده از فناوری جدید ترانزیستور مشغول شوند. این رادیو T-701 نام داشت که به خاطر استفاده از ترانزیستور و افزایش قیمت، شرکت را با بحران مالی شدید روبرو کرد. در این میان دولت نظامی کره‌ی جنوبی تصمیم گرفت تا مناطق روستایی و کشاورزی را به رادیو مجهز کند.برای این منظور، گلداستار را انتخاب کرد. این قرارداد، فروش رادیوهای این شرکت را از چند هزار به بیش از یک میلیون در سال ۱۹۶۱ رساند.

در سال ۱۹۶۲ برای اولین بار صادرات رادیو در کره‌ی جنوبی شروع شد.گلداستار به‌عنوان پیشگام تولید این محصولات، رادیوهای خود را به خارج از کشور صادر کرد. در همان سال‌ها و پس از گذار از دوران رشد اولیه، گلداستار به صنایع مالی و تامین سرمایه برای اشخاص و شرکت‌ها نیز وارد شد. دو سال بعد، حضور جدی این شرکت در صنعت مخابرات کلید خورد. آنها اولین سیستم دیسپاچنیگ اتوماتیک پزشکی بر مبنای سوئیچ تلفنی را در کره راه‌اندازی کردند.

تولیدات لوازم خانگی گلداستار

تولیدات لوازم خانگی گلداستار در پایان این دهه به اوج رسید.زمزمه‌های فرمانروایی این برند در صنعت پرسود محصولات الکترونیکی به گوش رسید. گلداستار در سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ خود را به‌عنوان اولین تولیدکننده‌ی یخچال و تلویزیون سیاه و سفید در کره‌ی جنوبی معرفی کرد. در سال‌های بعدی باز هم اولین‌ها به نام گلداستار رقم خوردند. در سال ۱۹۶۸ اولین دستگاه تهویه هوا و در سال ۱۹۶۹ اولین آسانسور و اولین ماشین لباسشویی کره توسط این شرکت تولید و معرفی شد.

اولین تولیدات الکترونیکی شرکت کلداستار

اولین تولیدات الکترونیکی شرکت کلداستار

گسترش فعالیت

با شروع دهه‌ی ۱۹۸۰، مدیران الجی با مشاهده‌ و بررسی رشد سریع در سال های قبل، به فکر اتحاد بیشتر بخش‌ها افتادند. در سال ۱۹۷۰ دومین مدیر تاریخ ال‌جی یعنی چا کیونگ کو به این سمت رسید. او و دیگر مدیران پیشرفت هرچه بیشتر به‌همراه توسعه‌ی بخش‌های تحقیق و توسعه را در دستور کار خود قرار دادند. این دهه با گسترش تولیدات قبلی در هر دو بخش الکترونیک و صنایع پلاستیک و شیمیایی ادامه داشت. گلداستار برای اولین بار تولید انبوه تلویزوین رنگی را در کره‌ی جنوبی شروع کرد. لاکی نیز با گسترش تولیدات و اضافه کردن محصولات جدید همچون پنجره‌های پی‌وی‌سی و در کنار آنها تاسیس زیرمجموعه‌‌ی پتروشیمی، مجموع درآمد خود را به بیش از ۱۰۰ میلیارد یوون رساند.

سال‌های پایانی قرن بیستم با تمرکز بیش از پیش کره‌ای‌ها روی بازارهای بین‌المللی، طراحی مجدد برند و تلاش برای سلطه‌ی نهایی بر بازارهای محل فعالیت همراه بود. آنها صنایع شیمیایی، انرژی، الکترونیک و فناوری اطلاعات، مخابرات و بازارهای مالی را به‌عنوان حوزه‌های تمرکز خود انتخاب کردند. هولدینگ لاکی-گلداستار در سال ۱۹۹۵ تصمیم خود برای برندسازی مجدد را عملی کرد.وی با انتخاب برند ال‌جی به‌عنوان نام اصلی، محصولات خود را برای مصرف‌کنندگان جهانی نیز شناخته‌شده‌تر کرد. در همان سال سومین مدیر تاریخ ال‌جی یعنیبون مو کو مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۹۶ ال‌جی تلکام با هدف ورود به صنعت مخابرات تاسیس شد. این شرکت امروز به نام +LG U شناخته می‌شود. در سال‌های بعدی تلاش برای حضور جدی‌تر در صنعت الکترونیک ادامه پیدا کرد و با همکاری فیلیپس، شرکت ال‌جی فیلیپس ال‌سی‌دی تاسیس شد. این شرکت در سال ۲۰۰۱ اولین محصول خود را به‌صورت رسمی به بازار عرضه کرد و امروز با نام ال جی دیسپلی شناخته می‌شود.

LG-Display

LG-Display

افزایش فعالیتهای بخش وسایل الکترونیکی

در سال‌های اخیر، زیرمجموعه‌های ال جی در بخش‌های مختلف به افتخارات متعددی دست یافتند.در سال ۲۰۰۲، الجی فیلیپس در تولید ال‌سی‌دی اولین محصول نسل پنجم TFT را به بازار عرضه کرد. در سال ۲۰۰۴، ال‌جی الکترونیکس به‌عنوان برترین شرکت IT جهان انتخاب شد. در سال‌های بعدی تلاش برای ورود به صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر نیز با قدرت ادامه یافت و بخش انرژی خورشیدی این شرکت تاسیس شد. ورود به این صنعت باعث شد تا بخش شیمیایی با نام LG Chem نیز جایزه‌ی مدیریت سبز را دریافت کند.

اولین تلویزیون سه‌بعدی کره‌ی جنوبی، از نوآوری‌های بعدی این شرکت کره‌ای بود که در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه شد. در همان سال، تلاش کره‌ای‌ها برای حضور جدی‌تر در بازار انرژی‌های سبز ادامه یافت.ال‌جی کمیکال کارخانه‌ی تولید باتری وسایل نقلیه را تاسیس کرد که دو سال بعد به‌عنوان بهترین بازیگر این صنعت انتخاب شد. در سال‌های بعدی اگرچه برخی زیرمجموعه‌های ال‌جی مانند بخش تولید گوشی‌های موبایل آن‌طور که باید و شاید در بازارها موفق نبودند، اما بخش‌های محصولات شیمیایی، مخابرات، صفحات نمایش و لوازم خانگی با قدرت هرچه بیشتر به فعالیت ادامه داده‌اند و هنوز جزو بازیگران اصلی صنایع به حساب می‌آیند.

LG-3DTV

LG-3DTV

یکی از مجموعه‌های اصلی فعالیت‌های تحقیق و توسعه‌ی ال‌جی، پارک علوم یا Scienceparkاین شرکت است. آنها این مجموعه را بزرگترین مجموعه‌ی تحقیقاتی در کره‌ی جنوبی می‌دانند. این مرکز علمی که با هدف پیشرفت هرچه بیشتر برند کره‌ای در صنایع زیرمجموعه تاسیس شده، مهندسین و محققین بسیاری از صنایع مختلف را گردهم آورده تا یکپارچگی را در واحدهای خود به جریان بیاندازد.

LG-Science-Park

LG-Science-Park

زیرمجموعه ها

همان‌طور که گفته شد ال‌جی در حال حاضر به‌صورت یک هولدینگ جامع از شرکت‌های متنوع صنایعی همچون الکترونیک، شیمی و مخابرات به فعالیت می‌پردازد. مجموعه‌ی LG Corp در سال ۲۰۰۳ و با هدف مدیریت این شرکت‌های زیرمجموعه تاسیس شد.

الکترونیک

شروع فعالیت‌های ال‌جی در این صنعت از سال ۱۹۵۸ و با تاسیس گلداستار بوده است. آنها در طول تاریخچه‌ی بیش از نیم قرن خود نوآوری‌های متعددی را به جهان عرضه کرده‌اند. در حال حاضر محصولات الکترونیکی این شرکت در چند زیرمجموعه با نام ال جی الکترونیکس، ال جی دیسپلی، ال جی اینوتک و سیلیکون ورکس تولید می‌شوند.

تلویزیون

تلویزیون یکی از اصلی‌ترین محصولات برند ال‌جی الکترونیکس است که تاریخچه‌ی آن به اولین تلویزیون کره‌ی جنوبی ساخته‌ی کلداستار باز می‌گردد. پس از سال‌ها توسعه و همکاری با شرکت‌های متعدد از جمله فیلیپس، کره‌ای‌ها باز هم پیشگامی خود را در این صنعت به رخ کشدیند.ال جی در سال ۲۰۰۷، اولین تلویزیون اینترنتی جهان را عرضه کرد.در سال‌های بعدی تمرکز روی توسعه‌ی سیستم‌عامل این تلویزیون‌ها و همچنین ساخت محصولاتی پیشرفته‌تر با امکانات قوی‌تر ادامه یافت. ال‌جی اولین تولیدکننده‌ی تلویزیون پلاسما در جهان نیز بوده است.

LG-WebOS-TV

LG-WebOS-TV

پس از موفقیت در عرضه‌ی محصولات نوآورانه و اولین بودن در بخش‌های مختلف اعم از تلویزیون‌های سه‌بعدی، 4K و UHD، محصولات این شرکت در حال حاضر انواع نوآوری‌ها اعم از هوش مصنوعی، صفحات نمایش اولد و همچنین صفحات فوق باریک را در خود جای داده‌اند. از آخرین محصولات تولیدی بخش تلویزیون در ال‌جی الکترونیکس می‌توان به سری پرمیوم آنها اشاره کرد که از هوش مصنوعی AI Thinq مجهز به دستیار گوگل استفاده می‌کنند.ال جی اولین شرکتی است که تلویزیونهای با فناوری NanoCell تولید کرده است.

LG-Nanocell-TV

LG-Nanocell-TV

گوشی موبایل و گجت‌های هوشمند

گوشی‌های موبایل بخش دیگری از محصولات الکترونیکی ال‌جی را تشکیل می‌دهند که با ظهور و گسترش اولین نمونه‌های جهانی، در سبد تولیدات این شرکت قرار گرفتند. الجی تاکنون گستره‌ی وسیعی از محصولات را در این حوزه تولید کرده و تا چند سال پیش جزو سه شرکت برتر تولیدکننده‌ی این محصولات بوده است. اولین گوشی تولید شده توسط این شرکت کره‌ای با بازار هدف کاربران عمومی، LG 510W نام داشت که با طراحی بازشو در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد.

LG-Mobile

LG-Mobile

با گسترش گوشی‌های هوشمند و همچنین، ظهور سیستم‌عامل محبوب اندروید، ال‌جی نیز از غافله عقب نماند و اولین گجت خود را در این بخش با نام LG-GW620 در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه کرد. در سال‌های بعد رقابت این شرکت با دیگر فعالان بازار با قدرت ادامه یافت و برخی برندهای گوشی‌های هوشمند مانند اپتیموس، موفقیت‌هایی را برای کره‌ای‌ها به‌همراه داشت.  در سال‌های اخیر برندهای V، Q و K بخش اعظم محصولات این شرکت را شامل می‌شوند. تبلت‌ها بخش دیگری از گجت‌های هوشمند ال‌جی را تشکیل می‌دهند که عموما با برند G Pad به بازار عرضه می‌شوند.

لوازم خانگی

لوازم خانگی از همان سال‌های ابتدایی گلداستار یکی از شاخه‌های اصلی محصولات شرکت کره‌ای بوده‌اند.آنها در تاریخچه‌ی خود بسیاری از محصولات همچون سیستم‌های تهویه‌ی هوا را برای اولین بار تولید کرده‌اند.به گونه یی که امروز به یکی از مشهورترین برندهای این محصولات در جهان تبدیل شده‌اند. در سال‌های اخیر این شرکت با به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌ی لوازم خانگی هوشمند، فناوری HomeChatرا به محصولات خود اضافه کرده و با یکپارچه‌سازی پیام‌رسان LINEبا آن، امکانات متعددی همچون ارسال پیام، کنترل و نظارت محصولات هوشمند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

LG-Home

LG-Home

ال جی دیسپلی

ال‌جی دیسپلی یکی دیگر از شرکت‌های مستقل فعال در بخش الکترونیک این شرکت کره‌ای است. فعالیت این بخش در سال ۱۹۹۹ و با شراکت با فیلیپس شروع شد. ال‌جی-فیلیپس ال‌سی‌دی نام این شرکت بود تا این که در سال ۲۰۰۸، فیلیپس تمام سهام خود در این شرکت را فروخت. البته این دو شرکت یک شراکت دیگر به نام LG-Philips Displays نیز داشتند که قطعاتی همچون لامپ‌های پرتوی کاتدی و مواد اولیه همچون شیشه و فسفر را برای صفحات نمایش تولید می‌کرد.

LG-Display

LG-Display

ال‌جی دیسپلی ۸ مرکز تولیدی در شهرهای گومیو پاجو کره‌ی جنوبی دارد. مرکز موناژ ماژول در نانجینگ و گوانگژوچین و همچنین وروکلاو در لهستان نیز از مراکز تولیدی این شرکت هستند. این شرکت در نمایشگا‌ه‌های اخیر فناوری از جدیدترین نوآوری‌های خود در صنعت صفحات نمایش رونمایی کرده است. تلویزیون‌های لوله شونده، اولین تلویزیون 8K اولد و فناوری پخش صدا از پنل‌های اولد، آخرین فناوری‌های معرفی شده توسط این شرکت کره‌ای هستند.

LG-8K

LG-8K

سایر تولیدات

ازجمله دیگر تولیدات این شرکت غول پیکر می توان به شرکتهای زیر اشاره کرد:

  • ال جی اینوتک:عمده فعالیت این شرکت در زمینه تولید قطعات الکترونیکی می باشد.
  • صنایع شیمیایی:فعالیت این بخش در تولید مواد و داروهای شیمیایی می باشد.
  • مخابرات و زیرساخت:این بخش از شرکت ال جی در زمینه ارتباط کاربران وهمچنین فناوری اطلاعات فعالیت می کند.

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)