ال جی, پاناسونیک, سامسونگ, سونی, شارپ, علم و تکنولوژی, فیلیپس

فناوری HDR چیست و چه تأثیری بر کیفیت تصویر دارد؟

ارتقای کیفیت تصاویر خروجی تلویزیون‌ها همواره مد نظر شرکت‌های سازنده‌ی تلویزیون‌ بوده است. ساخت تلویزیون‌های 4K و 8K کمک شایانی به ارتقای کیفت نموده است. تلویزیون‌های 4K دارای 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی هستند. و تلویزیون‌های 8K دارای 7680 پیکسل افقی و 4320 پیکسل عمودی هستند. در این تلویزیون‌ها چون تعداد زیادی پیکسل در تشکیل تصویر دخیل هستند تصویر خروجی از کیفیت بالایی برخوردار است. یکی از معیارهایی که برای بررسی کیفیت تصویر به کار می‌رود PPI نام دارد. PPI میزان تراکم پیکسل‌ها در در واحد سطح را نشان می‌دهد. هرچه PPI یک صفحه نمایش بیش‌تر باشد یعنی تعداد پیکسل بیش‌تری در تشکیل تصویر مشارکت دارند. معمولا PPI‌ تلویزیون‌های 4K حدود 53 و PPI تلویزیون‌های 8K حدود 113 است.

یکی دیگر از فناوری‌هایی که به کمک افزایش کیفیت تصویر تلویزیون‌ها آمده است، فناوری محدوده‌ی دینامیکی بالا یا به اختصار HDR است. به کمک این فناوری رزولوشن تصاویر به میزان قابل توجهی افزایش یافته و تأثیر بسیار زیادی روی افزایش کیفیت تصاویر خواهد داشت. این فناوری با تقویت رنگ‌های تشکیل‌ دهنده‌ی تصاویر جزئیات تصاویر را برجسته نموده و تصاویری واضح و بسیار با کیفیت را ارائه می‌دهد. به کمک این فناوری شما از تماشای تصاویر لذت خواهید برد. در ادامه به بررسی فناوری HDR به صورت مفصل‌تر خواهیم پرداخت. در شکل زیر می‌توانید دو تصویر 4K HDR و 4K عادی را با هم مقایسه نمایید.

فناوری HDR چیست و چه تأثیری بر کیفیت تصویر دارد؟

 

HDR به چه معنی است؟

HDR مخفف عبارت High Dynamic Range و به معنی محدوده‌ی دینامیکی بالا است. HDR به صورت کلی به تکنیکی اطلاق می‌شود که در صفحات روشن و تاریک جزئیات مربوط به انواع محتوا را به خوبی بیان می‌کند. در واقع تصاویر خروجی حاصل از فناوری HDR بسیار واقعی‌تر به نظر می‌رسند. این تصاویر به کمک طیف گسترده‌تری از رنگ‌ها تشکیل شده‌اند یعنی تصاویر حاصل، کنتراست بسیار بهتری دارند. به عنوان مثال اگر شما به تصویری از یک غار بسیار تاریک نگاه کنید، به کمک فناوری HDR می‌توانید ظاهر و رنگ دیوارها را مشاهده نمایید و از نوع بافت آن‌ها نیز با خبر شوید. یا اینکه هنگام تماشای قایق بادبانی در اقیانوس پرتوهای فرودی نور آفتاب، بدون در نظر گرفتن پس زمینه‌ی نور خورشید بسیار به روشنی دیده می‌شوند. اگر صفحه نمایشی که از طریق آن این مطلب را می‌خوانید دارای تکنولوژی HDR نیست نمی‌توانید به راحتی تفاوت بین یک تصویر HDR و یک تصویر عادی را درک کنید. برای مقایسه‌ی کیفیت تصویر HDR با تصاویر عادی بهتر است از تلویزیونی که از تکنولوژی HDR پشتیبانی می کند استفاده نمایید. در شکل زیر می‌توانید میزان کنتراست و دقت رنگ‌های دو فناوری HDR و SDR را با هم مقایسه نمایید.

HDR به چه معنی است؟

 

فرمت‌های HDR

استاندارد HDR انواع مختلفی دارد، اما متداول‌ترین نوع آن HDR10 است. فناوری HDR10 با مقایسه‌ی تصاویر ورودی با یک پایگاه داده کیفیت، ترکیب رنگ و رزولوشن تصاویر را ارتقا می‌دهد. اخیراً فناوری جدید +HDR10 نیز به تلویزیون‌ها اضافه شده است. تفاوت بین دو فناوری HDR10 و +HDR10 به این  باز می‌گردد که از یک پایگاه ابر داده‌ی پویا و یا استاتیک برای ارتقای کیفیت و کنتراست استفاده نمایند. فناوری جدید +HDR10 و یا فناوری HDR پویا از یک پایگاه ابر داده در هر صحنه استفاده می‌کند. با استفاده از فناوری HDR پویا به صورت جداگانه در هر صحنه کیفیت، کنتراست و ترکیب رنگ تصاویر در بهترین حالت ممکن نسبت به HDR استاتیک بهینه می‌شود.

به صورت کلی طریقه‌ی کار فناوری HDR به این صورت است که در ابتدا تصاویر ورودی مورد بررسی قرار می‌گیرد. پس از بررسی تصاویر ورودی نقاط ضعف تصاویر مشخص می‌شود. حال فناوری HDR با مقایسه‌ی این تصاویر و پایگاه داده‌ی موجود نقایص را برطرف نموده و تصاویری بهینه شده را ارائه می‌نماید. در فناوری +HDR10 با بهره‌گیری از پایگاه ابر داده اطلاعات اضافی تصاویر بسیار به خوبی بررسی شده و شما شاهد تصاویری کاملا بهینه خواهید بود. این اطلاعات اضافی شامل اطلاعات مربوط به رنگ و روشنایی تصاویر است که در هنگام ارتقای کیفیت تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در شکل زیر می‌توانید تفاوت تصاویر پردازش شده توسط فناوری‌های HDR10 و +HDR10 را با هم مقایسه کنید.

فرمت‌های HDR

 

از محتوای HDR لذت ببرید

محتوای خود را به کمک فناوری HDR به صورت پر جنب و جوش و با عمق واقعی تماشا کنید. فناوری HDR با ترمیم تصاویر ورودی آن‌ها را به بهترین شیوه‌ی ممکن به نماش می‌گذارد و شما شاهد تصاویری با جزئیات برجسته و پویا خواهید بود. جزئیات برجسته‌ی تصاویر ماندگار بوده و به مرور زمان از بین نمی‌رود. به کمک این فناوری می‌توانید عمق واقعی تصاویر و جزئیات باور نکردنی آن‌ها را با کیفتی حیرت انگیز مشاهده نمایید. فناوری HDR امکان مشاهده‌ی حقایق پنهان در صحنه‌های تاریک فیلم‌های ترسناک و یا صحنه های روشن تابش و درخشش نور آفتاب را به زیبایی برای شما فراهم می‌نماید.

این فناوری روشنایی را در بهترین حالت ممکن بهینه نموده و شما شاهد صحنه‌ایی با روشنایی کافی خواهید بود. بنابراین با بهره گرفتن از تلویزیون‌هایی که از فناوری HDR پشتیبانی می‌کنند می‌توانید تصاویر نمایش داده را با بهترین کیفیت موجود و بسیار طبیعی تماشا نمایید. تلویزیون‌های HDR محتوای نمایش داده شده از طریق تمامی ورودی‌ها را ارتقا می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید تمامی محتوای نمایش داده شده از طریق USB، کابل HDMI، گیرنده‌ی دیجیتال و … را با کیفتی خارق‌العاده و کنتراست بالا تماشا نمایید.

از محتوای HDR لذت ببرید

 

هنگام انتخاب تلویزیون HDR چهار چیز را مد نظر داشته باشید

همانطور که اشاره نمودیم فناوری HDR تلویزیون‌های مدرن کیفیت تصاویر را ارتقا می‌دهند. ایتن فناوری با تقویت کنتراست تصاویر و روشنایی این امر را ممکن می‌سازد. علاوه بر این‌ تقویت رنگ‌‌های سازنده‌ی تصویر و کاهش نویز از جمله‌ی دیگر فرایند‌هایی است که برای ارتقای کیفیت تصویر به کار گرفته می‌شود. بنابراین عوامل متعددی در انتخاب یک تلویزیون HDR مناسب دخیل هستند. همیشه هنگام انتخاب یک تلویزیون HDR چهار نکته‌ی زیر را مد نظر داشته باشید.

  • تلویزیون انتخابی شما چقدر می‌تواند محتوای روشن را به نمایش بگذارد.
  • تلویزیون انتخابی شما چقدر می‌تواند محتوای تاریک را به نمایش بگذارد.
  • محتوای به نمایش گذاشته شده تا چقدر دقت رنگ‌های را بیان می‌کند.
  • پشتیبانی از فرمت‌های HDR10 و +HDR10

هنگام انتخاب تلویزیون HDR چهار چیز را مد نظر داشته باشید

نتیجه‌گیری:

نمایش تصاویر با کیفیت بالا و خیره‌کننده همواره یکی از دغدغه‌های شرکت‌های سازنده‌ی تلویزیون بوده است. شرکت‌هایی نظیر سونی، ال‌جی، سامسونگ و … از جمله‌ی پیشتازان در زمینه‌ی ارائه‌ی تلویزیون‌های با کیفیت بوده‌اند. این شرکت‌ها برای دستیابی به این هدف از فناوری‌های متعددی کمک گرفته‌اند. کار‌هایی نظیر ساخت تلویزیون‌های 4K و 8K، استفاده از پردازنده‌های قدرتمند تصویر و  … همگی در راستای ارتقای کیفیت تصاویر خروجی بوده است.

یکی دیگر از فناوری‌هایی که در زمینه‌ی ارتقای کیفیت، رنگ و کنتراست تصاویر نقش چشم‌گیری داشته است فناوری HDR است. فناوری HDR با بهره‌گیری از الگوریتم‌های ویژه تصاویر ورودی را با پایگاه داده‌ی موجود مقایسه نموده و قدم در جهت رفع نقایص تصویر بر می‌دارد. این فناوری با ارتقای رنگ و کنتراست تصاویر آن‌ها را به صورتی‌ زنده و پویا به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این فناوری HDR با برجسته نمودن جزئیات تصاویر آن‌ها را به صورت زنده و پویا به نمایش می‌گذارد. فناوری HDR دارای فرمت‌های HDR10 و +HDR10 می‌باشد. این فناوری‌ها با استفاده از پایگاه ابر داده تصاویری فوق‌العاده را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید تلویزیون‌های دارای فناوری HDR را از فروشگاه اینترنتی بانه اسمارت تهیه نمایید.

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (1 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)

پست های مرتبط