ال جی, سامسونگ, سونی, علم و تکنولوژی

دستیار گوگل(Google Assistant) چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

دستیار گوگل(Google Assistant)

در این مقاله به بررسی دستیار گوگل و کارهایی که انجام می‌دهد و کاربردهای آن در وسایل مدرن و نرم‌افزارهای جدید می‌پردازیم. دستیار گوگل یک دستیار صوتی است. دستیار گوگل افزونه‌ای از مجموعه‌ی Google Now است که برای ارسال پیام‌های صوتی و کنترل‌های صوتی طراحی شده است. Google Now به صورت کاملا هوشمندانه اطلاعات مربوط به شما را دسته‌بندی و مدیریت می‌کند. Google Now می‌داند که شما کجا کار می‌کنید، جلسات و برنامه‌های شما را می‌شناسد، تیم‌ها و ورزش مورد علاقه‌ی شما را می‌شناسد و از علاقه‌مندی‌های شما آگاه است. به کمک این اطلاعات که در اختیار Google Now است، اطلاعات و برنامه‌های متناسب با شما را فراهم می‌کند.

شرکت گوگل مدت‌هاست که از Google Now دیگر استفاده نمی کند اما دستیار گوگل در همان مجموعه قرار داشته و از همان اطلاعات استفاده می‌کند. دستیار گوگل عناصر شخصی و دسته‌بندی شده‌ی موجود را با فرمان صوتی تلفیق می‌کند. این دستیار از متن یا ورودی صوتی پشتیبانی نموده و علاوه بر این از هر روش ورودی دیگری که استفاده کنید دستیار گوگل آن را دنبال می‌کند.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

 

دستیار گوگل چه کاری می‌تواندانجام  دهد؟

دستیار Google دستورات صوتی، جستجوی صوتی و کنترل دستگاه فعال شده توسط فرمان صوتی را ارائه می‌دهد و  به شما امکان می‌دهد بعد از گفتن کلماتی نظیر “OK Google” یا “Hey, Google” آن را فعال کرده و کارهای مورد نظر را انجام دهید. از جمله‌ی کارهای قابل انجام توسط دستیار گوگل می‌توان به موراد زیر اشاره نمود:

 

 • دستگاه‌ها و خانه هوشمند خود را کنترل کنید.
 • دسترسی به تقویم ها و سایر اطلاعات شخصی
 • اطلاعات را بصورت آنلاین، از رزرو رستورانها تا مسیرها، هواشناسی و اخبار جستجو کنید.
 • موسیقی خود را کنترل کنید.
 • محتوای خود را در Chromecast یا سایر دستگاههای سازگار خود پخش کنید.
 • تایمر و یادآوری را اجرا کنید.
 • قرار ملاقات‌ها را انجام دهید و پیام بدهید.
 • برنامه ها را از طریق تلفن خود باز کنید.
 • خواندن اعلان‌ها برای شما
 • ترجمه‌های گفتاری در زمان واقعی
 • و …

با فعال کردن دستیار گوگل دیگر نیازی نیست از کلماتی برای فعال کردن استفاده کنید. در عوض زمانی که شما با گوگل شروع به صحبت کردن نمودید، دیگر به استفاده از کلمات محرک نیازی نیست. دستیار گوگل پروفایل‌های صوتی افراد مختلف را تشخیص می‌دهد بنابراین شما به راحتی متوجه می‌شوید که با چه کسی صحبت می‌کنید. و شما می‌توانید پاسخ را متناسب با آن شخص تنظیم کرده و از همه مهمتر این است که می‌توانید این کارها را همزمان انجام دهید.

از آنجایی که دستیار گوگل شما را می‌شناسد و از علایق و سلیقه‌های شما آگاه است، به صورت کاملا هوشمند واکنش نشان می‌دهد. بنابراین قدرت کنتزل بیشتری روی فرمان‌های صوتی داشته و واکنش را به فرمان‌ها و دستورات خاص محدود می کند. از دیگر ویژگی‌های دستیار گوگل امکان ورود به سیستم پرواز هواپیمایی وابسته به مقصد و امکان رزرو اتاق برای خود و دیگر همکاران و خاصیت Interpreter در دستگاه‌های خانگی گوگل و نمایشگرهای هوشمند است. دستیار گوگل به شما در مکالمه به ده‌ها زبان کمک می‌کند. بنابراین شما می‌توانید از آن به عنوان مترجم یک زبان خاص استفاده کنید. دستیار گوگل به کمک Google Home پایه و اساس کنترل خانه‌ی هوشمند را فراهم می‌کند. دستیار گوگل با طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های مختلف سازگار بوده و به کمک آن و با فرمان‌های صوتی می‌توانید سیستم گرمایش، چراغ‌ها و بسیاری موارد پیگر را کنترل کنید.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistantدستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

 

دستگاه‌های ارائه دهنده‌ی  دستیار گوگل

دستیار گوگل در ابتدا در در تلفن‌های هوشمند گوگل و گوگل هوم راه اندازی شد. اما امروزه در اکثر دستگاه‌های اندرویدی از جمله از جمله دستگاه های، Wear OS Android TV و Nvidia Shield و در برخی از اتومبیل ها در صورت پشتیبانی از Android Auto در دسترس است. دستیار گوگل در بلندگوهای هوشمند Google Home مورد استفاده قرار گرفته است. اما امروزه در بلندگوهای تولید شده‌ی شرکت‌های سونی، سونس، ال‌جی و پاناسونیک نیز مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه‌‌های خانگی هوشمند مانند Philips Hue ،Nest products و Ikea’s Home Smart range می‌توانید توسط دستیار گوگل در هر جایی که هستید کنترل شوند.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

 

دستیار گوگل در تلفن‌های هوشمند

شرکت گوگل سرویس دستیار گوگل(Google Assistant) خود را در سال 2017 گسترش داد تا اکثر دارندگان تلفن‌های همراه به آن دسترسی داشته باشند. در بیشتر تلفن‌های همراه در کنار هوش مصنوعی از دستیار گوگل نیز استفاده شده است. بنابراین اگر شما تلفن همراه اندرویدی و یا هر دستگاه اندروید دیگری دارید یعنی شما از کاربران دستیار گوگل به شمار می‌روید. بنابراین تعداد کاربران و دستگاه‌های ارائه دهنده‌ی دستیار گوگل بسیار زیاد است. اگر در قسمت تنظیمات گزینه‌ی مربوطه را فعال نمایید این امکان وجود دارد که در هنگام قفل کردن تلفن همراه نیز از دستیار گوگل استفاده نمایید. دستیار گوگل در تلفن‌های آی‌فون نیز وجود دارد. بنابراین تمامی کاربران تلفن‌های همراه اندروید و ios نیز می‌توانند از آن استفاده نمایند.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

برنامه‌ی Google Maps

به کمک دستیار گوگل می‌توانید در برنامه‌ی Google Maps با استفاده از فرمان صوتی مکان‌یابی کرده و بدون تایپ کردن مکان مورد نظر را جستجو کنید. به کمک دستیار گوگل می‌توانید مسیرهای تازه‌ای را جستجو کنید. دستیار گوگل در سیستم عامل Android و iOS به طور خودکار پیام‌های شما را می‌خواند. علاوه بر این تمام اعلان‌های شما خوانده و به آن‌ها پاسخ می‌دهد. دستیار گوگل در بسیاری از برنامه‌های محبوب نظیر مسنجر، WhatsApp ،Hangouts ،Viber ،Telegram کار می‌کند. در هنگام رانندگی Google Maps می‌تواند اطلاعات مربوط به مسیر شما را فراهم نمایید و تمامی مسیر‌یابی‌ها را را به صورت خودکار انجام دهد. کافیست که یک دستگاه اندروید داشته باشید. برای شروع به کار فقط بگویید “Hey Google, take me home” تا Google Maps شروع به کار کند و راه را برای شما پیدا کند.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

دستگاه های Google Home

رقیب اصلی Amazon Echo محصول شرکت گوگل یعنی Google Home است. Google Home در اصل یک بلندگو با قابلیت کنترل از راه دور با فرمان صوتی است که به عنوان دستیار کنترل صدا عمل می کند. این محصول اولین راه برقراری ارتباط با دستیار گوگل است که به سرعت در حال گسترش و پیشرفت می‌باشد. در حال حاضر پنج محصول در مجموعه‌ی گوگل هوم قرار دارندکه عبارتند از: Google Home ،Google Home Max ،Google Home Mini ،Nest Hub و Nest Hub Max. دستگاه‌های گوگل هوم کاری که دستیار گوگل در دستگاه‌های اندروید انجام می‌دهد را در خانه برای شما انجام می‌دهد. دستگاه‌های گوگل هوم کارهای زیادی را انجام می‌دهد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به کنترل خانه هوشمند، سازگاری با Chromecast برای ارسال فیلم به تلویزیون، و خیلی چیزهای دیگر اشاره نمود.

اندروید تی‌وی

اندروید تی‌وی دستیار گوگل را در تعدادی از دستگاه‌های خود ارائه داده است. به عنوان مثال شرکت سونی اندروید تی‌وی را در تعدادی از تلویزیون‌های خود ارائه می دهد. البته این تلویزیون‌ها اگرچه اندروید تی‌وی می‌باشند اما با Google Home و Amazon Alexa نیز سازگار هستند. به این معنی که می‌توانید با صحبت کردن با بلندگوی خود تلویزیون را کنترل کنید. گیرنده‌های دیجیتال Nvidia Shield TV نیز از دستیار گوگل پشتیبانی می‌کنند. لیست رسانه‌های معروف و دستگاه‌های سرگرمی پشتیبانی دستیار گوگل به طور مداوم در حال گسترش است. تلویزیون‌های سامسونگ نیز به این مجموعه اضافه‌ شده‌اند. به کمک دستیار گوگل می‌توانید از صدای خود برای روشن کردن تلویزیون، تغییر حجم و تغییر کانال‌ها و جابجایی بین ورودی ها استفاده کنید. در CES 2019 شرکت‌هایی جدید نیز با اندروید تی‌وی دستیار گوگل را ارائه داده‌اند که برند‌های Sony ،Hisense ،Philips ،TCL ،Skyworth ،Xiaomi ،Haier ،Changhong ،JVC و Toshiba از این جمله بودند.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

 

دستگاه‌ها و لوازم خانگی هوشمند

همانطور که اشاره کردیم، بسیاری از دستگاه‌های متصل اکنون با دستیار گوگل سازگار است، از لامپ‌های کوچک تا یخچال‌ها و سایر موارد دیگر. دستیار گوگل با بیش از 1000 مارک لوازم خانگی و بیش از 10000 دستگاه کار می کند. در زیر لیستی از برخی از دستگاه‌هایی که از دستیار گوگل استفاده می‌کنند ذکر شده است.

Canary

Hive

Honeywell

Ikea

iRobot

LG appliances

Logitech

Nest

Netatmo

Osram

Philips Hue

Ring

Samsung SmartThings

Tado

TP-Link

WeMo

Whirlpool

این دستیارها توسط Google Assistant قابل کنترل هستند، به این معنی که می توانید چراغ‌ها و سوئیچ‌ها را روشن و خاموش کنید. می‌توانید دمای آن‌ها را تغییر داده یا هشدار دهید که تمیز کردن شما انجام شده است یا چرخه شستشو به پایان رسیده است. دستیار گوگل همچنین با IFTTT سازگار است، بنابراین می‌توان دستور العمل های سفارشی ایجاد کرد. همانطور که قبلاً گفتیم، دیگر لازم نیست که با Google Home صحبت کنید. برای تعامل می توانید از دستیار تلفن استفاده کنید.

دستیار گوگل - تلویزیون هوشمند - بانه‌اسمارت - GoogleAssistant

 

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)

پست های مرتبط