ال جی, پاناسونیک, سامسونگ, سونی, شارپ, علم و تکنولوژی, فیلیپس

دستیار صوتی الکسا دقیقا چیست؟ و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

آمازون الکسا یا به زبان ساده‌تر که با نام الکسا، شناخته می‌شود یک دستیار صوتی دارای هوش مصنوعی است. شرکت آمازون در سال 2014 از یک اسپیکر استوانه‌ای شکل به نام اکو رونمایی کرد. این اسپیکر قادر بود که دستورات صوتی را بشنود و آ‌ن‌ها را اجرا نماید. بسیاری از مردم می‌دانند که ابزاری به نام الکسا وجود دارد اما با کاربردها و طریقه‌ی کار آن آشنایی ندارند. الکسا با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و با کمک گرفتن از فرمان‌های صوتی همانند دستیار گوگل این قابلیت را دارد که فرمان‌های شما را به صورت صوتی دریافت نمایید و آن‌ها را اجرا کند. این دستگاه از قابلیت‌های متنوعی مانند، پخش موسیقی، تهیه‌ی لیست انجام کار، تنظیم آلارم، پخش پادکست‌ها، پخش کتاب صوتی و ارائه اطلاعات آب و هوا، ترافیک، ورزش و بسیاری کار‌های دیگر برخوردار است. بیشتر دستگاه‌هایی که با الکسا سازگار هستند، به کاربر این امکان را می دهند که با استفاده از یک کلمه مانند Alexa یا Amazon دستگاه را فعال نمایند. در بعضی از تلفن‌های همراه این امکان نیز برای کاربران فراهم شده است که خودشان کلمه‌ای برای فعال کرن الکسا تعریف کنند. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی بیشتر الکسا، کاربردها و دیگر ویژگی‌های خارقالعاده‌ی آن می‌پردازیم.

 

الکسا چیست؟

برای بیشتر مردم در همین حد که بدانند الکسا از طریق فرمان‌های صوتی دستورات آن‌ها را انجام می‌دهد کافی است. اما ما می‌خواهیم از این فراتر رفته و به صورت تخصصی‌تر به کاربرد‌های الکسا پرداخته و به نحوه‌ی کار کردن با آن بپردازیم. همانطور که اشاره کردیم الکسا کارهای متنوعی نظیر پخش موسیقی، تهیه‌ی لیست انجام کار، تنظیم آلارم، پخش پادکست‌ها، پخش کتاب صوتی و ارائه اطلاعات آب و هوا، ترافیک، ورزش و بسیاری کار‌های دیگر را برای شما انجام می‌دهد. اگر کمی دقت کنید تمامی این کارها توسط گوشی موبایل نیز قابل انجام است. در واقع نتیجه‌ی کار اینجا جالب می‌شود که برای انجام این کارها نیازی نیست هر بار سراغ گوشی تلفن همراه بروید و تنها با صحبت کردن و فرمان‌های صوتی تمامی این کارها قابل انجام است. با بهره‌گیری از دستیار صوتی الکسا می‌توانید ابزارهای متنوعی را به آن متصل نمایید و کارهای مربوط به آن دستگاه را به کمک الکسا از طریق فرمان صوتی انجام دهید. سرویس صوتی الکسا((AVS)Alexa Voice Service) در واقع یک سرویس تشخیص صدا و درک طبیعی زبان است. سایت توسعه دهنده‌ی آمازون می‌گوید که الکسا از طریق هوش مصنوعی با یادگیری قابلیت‌های جدید همیشه هوشمندتر می‌شود. در حالی که الکسا نام رسمی دستیار صوتی آمازون است شما می‌توانید کلمه‌ای که برای فعال کردن الکسا از آن استفاده می‌کنید را برای رایانه و یا اکو که مربوط به شرک آمازون است را نیز به کار ببرید.

الکسا چیست؟

 

چرا الکسا؟

شرکت اپل Siri را دارد، شرکت گوگل Google Home را دارد که با گفتن “OK, Google” فعال می‌شود. شرکت آمازون نیز محصول مشابهی به نام الکسا را دارد که دارای کاربردهای بسیار گسترده‌ای است. تاریخچه‌ی استفاده از نام الکسا به کتابخانه‌ی اسکندریه باز می‌گردد که سعی در جمع‌ آوری دانش جهانیان داشت. آمازون نیز می‌خواهد همین کار را انجام دهد. الکسا همواره در حال یادگیری است، اما به صورت تئوری باید به یک منبع اطلاعاتی نیز دسترسی داشته باشد. شرکت آمازون به این دلیل نام الکسا(Alexa) را انتخاب کرده است چون حاوی حرف غیر معمول X است. آمازون می‌‌خواهد از کلماتی استفاده نماید که قرابت معنایی با کلمات دیگر نداشته باشد و دستگاه به صورت تصادفی شروع به کار نکند. شرکت آمازون برای تولید این محصول مراحل زیادی را پشت سر گذاشته است. در نگاه اول که به بلندگوی الکسای شرکت آمازون نگاه می‌کنیم همانند یک بلندگوی ساده به نظر می‌رسد. اما در پشت این بلندگو یک رایانه‌ی هوشمند وجود دارد که به کمک زبان ماشین دستورات شما را به صورت صوتی دریافت نموده و اجرا می‌کند. اگر شما الکسا یا اکو را داشته باشید، خیالتان راحت است که تنها با شنیدن کلمه‌ی الکسا فعال شده و شما می‌توانید از آن استفاده نمایید.

چرا الکسا؟

 

در کجاها می‌توان از الکسا استفاده کرد؟

شعاری که شرکت آمازون برای الکسا انتخاب کرده است به این صورت است، “فقط درخواست کنید.” این جمله به ما می‌گوید که برای انجام کارها کافی است که از الکسا درخواست کنید و الکسا هرچه سریعتر فرمان شما را اجرا می‌کند. الکسا در قسمت بالایی خود تعدادی میکروفون دارد. شما از هر گوشه‌ای که صحبت کنید با استفاده از این میکروفون صدای شما تشخیص داده می‌شود و به محض شنیده شدن صدا فرمان شما اجرا می‌شود. اگر محیط زیاد شلوغ نباشد صدا توسط الکسا بسیار سریع تشخیص داده می‌شود. اما اگر محیط شلوغ باشد و صداهای اضافی در محیط وجود داشته باشید فرایند تشخیص صدا مشکل بوده و ممکن است دستگاه دچار خطا شود. پس از اینکه صدا تشخیص داده شد میکروفون‌های طرفی که روبه صدا قرار دارند روی صدا تمرکز می‌کنند و صداهای اضافی محیط حذف می‌شود. بنابراین فرایند تشخیص صدا بسیار بهتر صورت می‌گیرد. الکسا تقریبا در هر جایی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، منزل، محل کار، اداره و بسیاری مکان‌های دیگر. الکسا به دستگاهی احتیاج دارد که فناوری صدا را ادغام کند. دستگاه‌هایی نظیر Echo، Echo Dot، Echo Show این کار را برای شما انجام می‌دهند. میزان نور اتاق‌ها، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرشویی، تلویزیون و تمامی دستگاه‌های هوشمند که از الکسا پشتیبانی می‌کنند این قابلیت را دارند که توسط الکسا کنترل شوند.

در کجاها می‌توان از الکسا استفاده کرد؟

 

الکسا چه کارهایی می‌تواند انجام بدهد؟

لیست دستوراتی که الکسا می‌تواند انجام دهد، روز به روز در حال اضافه شدن و کامل شدن است. بلندگوی الکسای شرکت آمازون از مهارت‌های بسیار زیادی برخوردار است حتی این امکا نیز وجود دارد که شما مهارت‌های دلخواه خود را به آن اضافه نمایید. بدون شک تعداد کارهایی که الکسا قادر به انجام آن‌ها است بسیار گسترده بوده و تنها در یک مقاله نمی‌توان به آن‌ها پرداخت. در ادامه برخی از کارهای قابل انجام توسط الکسا را لیست کرده و بررسی می‌نماییم.

دستورالعمل‌هایی را به الکسا بدهید و الکسا آن‌ها را مرحله به مرحله اجرا می‌کند.

از الکسا بخواهید که یک کتاب صوتی را برای شما بخواند.

از طریق الکسا برنامه‌های زمانی فیلم‌ها و برنامه‌های ورزشی را دریافت کنید.

با استفاده از الکسا پیتزا سفارش دهید و رستوران‌های اطراف را پیدا کنید.

به کمک الکسا صورت حساب خود را پرداخت کنید.

هر چیزی که نیاز دارید را به صورت آنلاین سفارش دهید.

مشاوره‌ای در مورد حاملگی دریافت کنید.

اخبار به روز را دریافت کنید.

از الکسا بخواهید ایمیل‌هایتان را برایتان بخواند.

یادآوری‌های مبتنی بر مکان را به الکسا بدهید.(مثلا الکسا به شما یاد‌آوری می‌کند هنگام ورود به خانه مرغ را تکه تکه کنید.)

هنگامی که در منزل نیستید الکسا از منزل شما محافظت می‌کند.

الکسا با افراد حاضر در محل ارتباط برقرار می کند.

و…

الکسا همچنین دارای این خاصیت است که روال انجام کارها راتنظیم کند. مثلا شب‌ها هنگام خواب با گفتن الکسا شب‌بخیر، الکسا چراغ‌ها را خاموش می‌کند، درب ورودی خانه را قفل می‌کند، زنگ هشدار را برای زمانی که شما می‌خواهید تنظیم می‌کند. قبل از بیدار شدن شما قهوه جوش را روش نکرده و قهوه را برای شما آماده می‌نمایید. پس از بیدار شدن شما چراغ‌ها را روشن می‌کند. اگر می‌خواهید که همسرتان با صدای هشدار بیدار نشود، الکسا دارای حالت نجوا است. به کمک حالت نجوا الکسا در گوش شما زمزمه می‌کند و مانع از بیدار شدن همسر و دیگر اعضای خانواده می‌شود. آمازون تقریبا هر روز امکانات جدیدی به الکسا اضافه می‌کند. با اضافه شدناین امکانات به الکسا، این بلندگو بیش‌تر از همیشه در زندگی کاربرد خواهد داشت.

الکسا چه کارهایی می‌تواند انجام بدهد؟

 

نتیجه‌گیری:

امروزه بشر در فکر ساده‌تر شدن زندگی و دستیابی به امکانات رفاهی بیش‌تر است. یکی از راه‌های دستیابی به رفاه بیش‌تر استفاده از وسایلی است که به کمک پیام‌های صوتی وسایل منزل را کنترل می‌کنند. اینگونه وسایل پیام‌های صوتی را به زبان ماشین تبدیل کرده و شما می‌توانید تمام دستورات لازم را به صورت پیام‌های صوتی به دستگاه منتقل نمایید. یکی از این دستگاه‌ها که توسط شرکت آمازون ارائه  شده است الکسا می‌باشد. با اتصال لوازم هوشمند منزل به الکسا می‌توانید تمامی آن‌ها را با استفاده از دستورات صوتی کنترل نمایید. برای فعالسازی الکسا کافی است بگویید “Alexa” با فعال شدن الکسا، دستگاه آماده‌ی گوش دادن به شما شده و دستورات شما را گوش داده و اجرا می‌نماید. بنابراین برای انجام هر گونه تغییراتی در لوازم خانگی لازم نیست هر بار از جایتان بلند شوید و کافی است تنها با الکسا حرف بزنید. الکسا با گوش دادن به حرف‌های شما تمامی دستورات را اجرا می‌نمایید. الکسا دارای قابلیت‌های بسیار بالایی بوده و شرکت آمازون هر روزه مهارت‌های بیش‌تری به الکسا اضافه می‌کند. الکسا می‌تواند روال انجام کارها را نیز تنظیم کند. به عنوان مثال اگر شه به الکسا شب‌بخیر بگویید، الکسا خودش لامپ‌ها را خاموش کرده، درب ورودی را قفل کرده و زنگ هشداری برای فردا تنظیم می‌نمایید. فردای آن روز با بلند شدن شما از خواب قهوه را برای شما آماده می‌نماید و بسیاری کاره‌ای دیگر. با استفاده از الکسا کار کردن با لوازم خانگی هوشمند بیش‌تر و بیش‌تر از همیشه لذت بخش خواهد بود.

 

 

 

 

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)

پست های مرتبط