ال جی, پاناسونیک, سامسونگ, سونی, شارپ, علم و تکنولوژی, فیلیپس

رزولوشن 8K چیست؟

یکی از معیار‌هایی که هنگام خرید تلویزیون به آن دقت داریم، رزولوشن و کیفیت تصویر آن است. تلویزیون‌های قدیمی از کیفیت تصویر پایینی برخوردار بودند و اکثرا کیفیت آن‌ها SD بود. تلویزیون‌های امروزی از کیفیت بالاتری برخوردار بوده و طراحی‌ متفاوتی نیز دارند. معمولا ضخامت این تلویزیون‌ها بسیار کم بوده و طراحی حرفه‌ای و بسیار شیکی نیز دارند. تلویزیون‌های امروزی دارای کیفیت‌های تصویر متنوعی نظیر HD، Full HD، و  4K می‌باشند. این تلویزیون‌ها به دلیل استفاده از فناوری‌های پیشرفته و متنوع تصاویری بسیار با کیفیت را برای کاربران به نمایش می‌گذارند. رزولوشن تلویزیون‌‌های آینده 8K است. کیفیت تصاویر 8K چهار برابر کیفیت 4K بوده و شانزده برابر فول‌اج‌دی است. تلویزیون‌های 8K دارای 7،680 پیکسل افقی و 4،320 پیکسل عمودی می‌باشند. به طور میانگین صفحه نمایش این تلویزیون‌ها از 33 میلیون پیکسل تشکیل شده است. به دلیل تراکم بالای پیکسل‌های این تلویزیون‌ها تصاویر خروجی از ترکیب رنگ بسیار بالا و زنده‌ای برخوردار هستند. علاوه بر این، این تلویزیون‌ها کنتراست و رزولوشن بسیار زیادی نیز دارند. به کمک این دو ویژگی کاربران شاهد تصاویری بسیار زنده با ترکیب رنگ خارق‌العاده و پویا خواهند بود.

 

 

تلویزیون‌های 8K دید شما را نسبت به کیفیت تصویر و تصاویر خروجی تلویزیون‌ها متحول خواهند کرد. حرف “K” در کیفیت تصویر 4K به معنی 1000 است. وقتی از کیفیت تصویر 8K حرف می‌زنیم یعنی به کیفیت نزدیک به 8000 پیکسل نزدیک شده‌ایم. در میان تلویزیون‌های Ultra HD کیفیت تصویر 8K بالاترین رزولوشن تصویری است که تاکنون محقق شده است. همانطور که گفتیم تعداد پیکسل‌های 8K چهار برابر 4K است. پیکسل‌های تشکیل دهنده‌ی صفحه نمایش این تلویزیون‌ها به حدی کوچک بوده و به هم نزدیک هستند که حتی اگر از نزدیک نیز به‌ آن‌ها نگاه کنید به سادگی قابل تشخیص نیستند. همین امر موجب شده است که تصاویری با وضوح بسیار بالا و کیفیت خارق‌العاده به نمایش گذاشته شود. در شکل زیر می‌توانید پیکسل‌های تشکیل دهنده‌ی صفحه‌ نمایش‌های 8K را با 4K و Full HD با هم مقایسه نمایید.

رزولوشن 8K چیست؟

تصاویری با کیفیت متفاوت

بدون شک تلویزیون‌های 8K در مقایسه با تلویزیون‌های قدیمی از کیفیت تصویر بسیار بالاتری برخوردار هستند. بنابراین بهتر است این تلویزیون‌ها و کیفت تصاویر خروجی را با تلویزیون‌های Full HD و 4K مقایسه کنیم. رزولوشن 8K چهار برابر 4K UHD بوده و 16 برابر Full HD است. رزولوشن تصویر بالاتر به این معنی است که پیکسل‌های بسیار بیش‌تری تصاویر را تشکیل داده‌اند. وقتی تعداد پیکسل‌های تشکیل دهنده‌ی تصویر بیش‌تر باشد یعنی تصاویر تشکیل شده از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار هستند. به عبارت دیگر در تلویزیون‌های با اندازه‌ی یکسان، تلویزیونی که تراکم پیکسل بیش‌تری دارد، تصاویری بسیار واقع‌بینانه‌تر و پویاتری تشکیل می‌دهد. و همین باعث می‌شود که شما هنگام تماشای تصاویر غرق در کیفیت آن‌ها شوید. فاکتوری که برای توصیف تعداد پیکسل‌ها در یک ناحیه‌ی مشخص به کار می‌رود، PPI(Pixels Per Inch) نام دارد. همانطور که از نام آن مشخص است، PPI نشان دهنده‌ی تعداد پیکسل موجود در یک اینچ مربع است. هرچه‌ PPI یک صفحه نمایش بیش‌تر باشد یعنی تراکم پیکسل بیش‌تر بوده و کیفیت تصویر بالاتر است. به طور معمول PPI یک تلویزیون باید حدود 50 باشد تا بتوانید شاهد یک تصویر نسبتا خوب باشید و از انواع محتوای ویدئویی پشتیبانی کند. PPI یک تلویزیون 75 اینچ 8K حدود 117 است. این در حالی است که PPI تلویزیون‌های 4K حدود 59 و PPI تلویزیون‌‌های فول‌اچ‌دی حدود 29 است. با توجه به نرخ بالای PPI تلویزیون‌های 8K‌ تصاویر به نمایش گذاشته شده توسط این تلویزیون‌ها پنجره‌ای تازه رو به کیفیت تصویر به روی کاربران می‌گشاید. در فیلم زیر می‌توانید کیفیت تصاویر 4K با 8K را با هم مقایسه نمایید.

 

هر چیزی را که دوست دارید به 8K ارتقا دهید

تقریبا تمامی تلویزیون‌های 8K خاصیت ارتقای کیفیت تصویر را دارند. اما هر برندی تلویزیون‌ خود را طبق سبک و سیاق خود می‌سازد و برنامه‌ها و امکانات مد نظر خود را روی آن پیاده می‌کنند. در سال 2019 تلویزیون‌ 8K سامسونگ با فناوری 8K AI Upscaling معرفی شد. این فناوری به صورت هوشمند تمامی کیفیت‌های تصویر را تا نزدیک به 8K ارتقا می‌دهد. روند کار به این صورت است که تلویزیون سیگنال ورودی را با پایگاه داده‌ی موجود مقایسه می‌نماید. پس از بررسی سیگنال ورودی نقایص موجود در تصویر شناسایی می‌شود. در این مرحله تلویزیون نقایص موجود را برطرف نموده و با کاهش نویز و تقویت رنگ های موجود کیفیت تصاویر را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد. تمامی این کارها به وسیله‌ی فرایندهایی پیشرفته انجام گرفته و تصاویر به بهترین نحو ممکن بازسازی و ارتقا کیفیت داده می شوند. امروزه به کمک فناوری‌های موجود شما می‌توانید کیفیت تصاویر قدیمی را بسیار ارتقا داده و از تماشای دوباره‌ی آن‌ها با کیفیتی بالاتر لذت ببرید. روند ارتقای کیفیت تصاویر اکثر تلویزیون‌های 8K تقریبا مشابه سامسونگ است و اکثر تلویزیون‌های 8K برند‌هایی نظیر سونی، ال‌جی و… با طی فرایند‌هایی پیشرفته و نسبتا پیچیده همراه با بکارگیری الگوریتم‌هایی خاص کیفیت تصاویر را به بهترین شیوه‌ی ممکن ارتقا می‌دهند. با کمک فرایند‌های ارتقای کیفیت، شما از تماشای تصاویر خروجی این تلویزیون‌ها لذت خواهید برد. در شکل زیر می‌توانید تصاویری که کیفیت آن‌ها ارتقا داده شده است را مشاهده نمایید. علاوه بر این می‌توانید کیفیت تصاویر خروجی و تصاویر اصلی را با هم مقایسه نمایید.

هر چیزی را که دوست دارید به 8K ارتقا دهید

 

تلویزیون‌های 8K جزو بهترین‌ تلویزیون‌های موجود

تلویزیون‌های 8K نتیجه‌ی تلاش پیوسته‌ی متخصصان برای دستیابی به کیفیت تصویر بالا به کمک فناوری‌های نوین است. تلویزیون‌های 8K با بهره‌گیری از صفحه نمایش‌های پیشرفته، فناوری‌های ارتقای کیفیت تصویر و استفاده از بهترین مواد نیمرسانا تصاویری خیره کننده و بسیار با کیفت را تولید می‌کنند. اکثر برند‌ها نظیر سامسونگ، ال‌جی، سونی و … در حال تولید تلویزیون‌های 8K برای جلب رضایت مشتری هستد. بدون شک فناوری‌های آینده در اختیار تلویزیون‌های 8K خواهد بود. و بازار کیفیت تصویر را به خود اختصاص خواهند داد.

تلویزیون‌های 8K جزو بهترین‌ تلویزیون‌های موجود

 

نتیجه‌گیری:

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که هنگام خرید تلویزیون به آن توجه می‌کنیم کیفیت و رزولوشن تصویر است. تلویزیون‌های امروزی معمولا دارای کیفیت زیادی هستند. کیفیت اکثر آن‌ها 4K است. هر چند تلویزیون‌های 4K کیفیت بالایی دارند اما نسل تلویزیون‌های 8K، نسل تلویزیو‌ن‌های آینده هستند. تلویزیون 4K چهار برابر فول‌اچ‌دی و  تلویزیون 8K چهار برابر 4K کیفیت تصویر دارد. و این بدان معنی است که 8K شانزده برابر فول‌اچ‌دی کیفیت تصویر دارد. رزولوشن تصویر تلویزیون‌های 8K برابر4320*7680 است. یعنی این تلویزیون‌ها 7680 پیکسل افقی و 4320 پیکسل عمودی دارند. نرخ PPI تلویزیون‌های 8K بسیار بالا بوده و همین موجب شده است که تصاویر خروجی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. تلویزیون‌های 8K با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته کیفیت تصاویر را ارتقا می‌دهند. این تلویزیون‌ها با بهره‌گیری از الگوریتم‌های پیشرفته کیفیت تصاویر ورودی را تا نزدیک به 8K ارتقا می‌دهند. نسل بعدی تصاویر ارائه شده توسط تلویزیون‌های 8K حیرت انگیز خواهد بود. پس از ورود تلویزیون‌های 8K به بازار ایران شما می‌توانید‌ آن‌ها را با قیمتی مناسب از فروشگاه اینترنتی بانه اسمارت تهیه نمایید.

 

 

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)

پست های مرتبط