ال جی, سامسونگ, سونی, علم و تکنولوژی

وضوح تصویر 4K‌ چیست؟

وضوح تصویر 4K‌

4K به یکی از دو رزولوشن با کیفیت بالا یعنی 3840×2160 پیکسل و 4096×2160 پیکسل گفته می‌شود. 4K چهار برابر وضوح تصویر بیش‌تری نسبت به فول اچ‌دی یا 1920×1080 دارد. از دیگر رزولوشن‌های تصویر می‌توان به 1080i و 720p اشاره نمود. این رزولوشن ها بیشتر در تلویزیون‌های با صفحه نمایش بزرگ‌تر برای نمایش تصاویر با جزئیات بیشتر استفاده می‌‌شود. در سینمای تجاری بیشتر از کیفیت 4K با رزولوشن 4096×2160 استفاده می‌شود. در اینگونه مواقع معمولا کیفیت فیلم‌های 2K به 4K ارتقا داده می‌شود. علاوه بر کیفیت‌های UHD و 4K رزولوشن‌های تصویر Ultra High Definition, 4K Ultra High Definition, Quad High Definition, Quad Resolution, Quad Full High Definition, QFHD, UD نیز تعریف شده است. در شکل زیر دو رزولوشن معروف UHD و 4K با هم مقایسه شده است.

تلویزیون - خرید از بانه - سونی - سامسونگ - ال‌جی - 4K - رزولوشن تصویر

 

چرا رزولوشن 4K؟

در وضوح تصویر 4K با افزایش اندازه‌ی صفحه نمایش، تعداد پیکسل‌ها در اینچ افزایش می‌یابد. بنابراین تصاویر بسیار دقیق‌تر با جزئیات بیش‌تری نسب به 1080 نمایش داده می‌شود. با بزرگتر شدن اندازه‌ی صفحه نمایش تا نزدیک به 65 اینج، رزولوشن فول اچ‌دی یا 1080 می‌تواند تصویر نسبتا رضایت‌بخشی ارائه کند. اما در اندازه‌های بزرگتر کیفیت تصویر و میزان نمایش جزئیات کاهش می‌یابد. بنابراین رزولوشن 4K برای صفحه‌ نمایش‌های بزرگتر نتایج بسیار بهتر و رضایت بخشتری ارائه‌ می‌دهد. با بزرگتر شدن اندازه‌ی صفحه نمایش در کیفیت فول‌اچ‌دی تعداد پیکسل در اینچ کاهش یافته و بنابراین فاصله‌ی پیکس‌های نمایش دهنده‌ی تصور از هم زیاد شده و همین موجب افت کیفیت تصویر و کاهش جزئیات می‌گردد. برای جلوگیری از افت کیفیت با بزرگتر شدن صفحه نمایش، به نسبت بزرگتر شدن صفحه نمایش نسبت پیکسل در اینچ‌ نیز به موازات آن باید افزایش یابد. این موهم در کیفیت 4K فراهم شده است. تمامی این ویژگی‌ها برای تمامی سایزها صدق کرده و برقرار است. در تصویر زیر رزولوشن‌های تصویر 480p، 720p، 1080i/p و 4K با هم قایسه شده است.

تلویزیون - خرید از بانه - سونی - سامسونگ - ال‌جی - 4K - رزولوشن تصویر

 

راه‌های استفاده از رزولوشن 4K

امروزه تعداد بسیار زیادی تلویزیون‌های 4K و UHD وجود دارد که تصاویر 4K با کیفیت بسیار بالا را به نمایش می‌گذارند. علاوه بر این پروژکتورهای ویدئویی برای نمایش تصاویر 4K روانه‌ی بازار شده است که می‌توان از آن‌ها بهره گرفت. برای پشتیبانی هرچه بیشتر در سینماهای خانگی اکثر آن‌ها دارای قابلیت ارتقای کیفیت تصاویر به 4K می‌باشند. در بعضی منابع نظیر Netflix ،Vudu و Amazon و همچنین پخش کننده‌های با قابلیت پخش دیسک‌های Ultra HD Blu-ray Disc امکان عرضه‌ی ویدئوهای با کیفیت 4K فراهم شده است. اگرچه‌ بیشتر پخش کننده‌های بلوری دارای قابلیت ارتقای کیفیت 1080 به 4K می‌باشند اما تنها پخش کننده‌های Ultra HD Blu-ray Disc قابلیت پخش تصاویر با رزولوشن 4K را دارند. پخش فایل‌های 4K در شبکه‌های ماهواره نسبتا محودود است. در این زمینه کره جنوبی و ژاپن با پخش منظم تلویزیون‌های 4K، صدرنشینی را برعهده گرفته اند. کیفیت 4K در شبکه‌های ایالات متحده در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و هنوز در مرحله‌ی بررسی و آماده‌سازی زیرساخت‌ها قرار دارند.

تلویزیون - خرید از بانه - سونی - سامسونگ - ال‌جی - 4K - رزولوشن تصویر

 

معنی واقعی 4K برای مصرف کننده

افزایش چشمگیر استفاده از صفحه‌ نمایش‌های 4K برای دستیابی به تصاویر با کیفیت بالا در صفحه‌ نمایش‌های بزرگتر به طور چشمگیری در حال افزایش است. در تلویزیون‌های قدیمی شما می‌توانستید به راحتی پیکسل‌های تشکیل دهنده‌ی تصویر را مشاهده نمایید اما در تلویزیون‌های 4K این کار به آسانی امکان‌پذیر نیست مگر اینکه از فاصله‌ی بسیار نزدیک به صفحه‌ی تلویزیون نگاه کنید. و این به معنی تولید تصاویری با کیفیت بسیار بالاتر و درخشندگی بالاتر است. هنگامی که پیکسل‌های تصویر به هم نزدیکتر می‌شوند، ترکیب صفحه نمایش یکنواخت‌تر شده، نرخ رفرش تصویر افزایش یافته و پیکسل‌ها بسیار ریز می‌شوند. تمامی این‌ها به شما کمک می‌کند که تصاویری بسیار با کیفیت و خیره کننده را دریافت نمایید. با افزایش روزافزون تلویزیون‌های 4K تلویزیون‌های فول اچ‌دی قدیمی منسوخ نمی‌شوند. در عوض قیمت این تلویزیون‌ها نسبت به تلویزیون‌های 4K پایین‌تر و به صرفه‌تر می‌باشد. البته ممکن است زمانی پیش بیایید که 4K به کیفیت پیش فرض پخش تلویزیونی تبدیل شود.  اما این کار نیازمند تامین پیش ساخت‌های زیادی است.

تلویزیون - خرید از بانه - سونی - سامسونگ - ال‌جی - 4K - رزولوشن تصویر

 

فراتر از 4K و Ultra HD

بالاتر از 4K چه چیزی است؟ منظور از 8K چیست؟ رزولوشن 8K تقریبا 16 برابر فول اچ‌دی کیفیت دارد. تعداد محدودی از تلویزیون‌های 8K توسط شرکت سامسونگ برای مصرف کننده‌های آمریکایی تولید شده است. البته هنوز در ایالات متحده آمریکا محتوای محلی با کیفیت 8K برای نمایش توسط این تلویزیون‌ها تولید نشده است. برای استفاده از تلویزیون‌های 8K لازم نیست که حتما محتوای شما 8K باشد. با این تلویزیون‌ها می‌توانید به تماشای محتوا با کیفیت‌های 720p، 1080p و یا 4K نیز بپردازید. به کمک پیکسل‌های بسیار زیاد و تراکم بالای پیکسل در اینچ این تلویزیون‌ها شما می‌تواید این محتواها را نیز با کیفیتی بسیار بیشتر تماشا کنید.

 

 

رزولوشن تصویر در مقابل مگا پیکسل

در این قسمت به مقایسه‌ی وضوح تصویر 1080p ،4K و 8K با وضوح پیکسل دوربینهای دیجیتال می‌پردازیم.

  • 1080 (1920×1080) معادل 2.1 مگا پیکسل
  • 4K (3840×2160 یا  4096×2160) معادل حدود 8.5 مگا پیکسل
  • 8K یا 7680×4320 تنها رزولوشن تصویری است که نزدیک به دوربین‌های واقعی بوده و حدود 33.2 مگا پیکسل می‌باشد. بنابراین به احتمال زیاد شما هنگام عکاسی عکس‌هایی با وضوح بسیار بالاتر از آنچه در تلویزیون مشاهده می‌کنید، گرفته باشید.

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
امتیاز نظرات 0 (0 امتیازدهی)

پست های مرتبط